Niedziela Palmowa 14.04.2019

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości, po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
Dziesięć minut przed Mszami św. o godz. 11.30 - gromadzimy się na rynku naszego miasta – tam poświęcenie palm i procesja do kościoła.
2. Dzisiaj XXIV Światowy Dzień Młodzieży. Celebracja diecezjalna w Kościerzynie w sanktuarium Matki Boskiej Królowej Rodzin, której przewodniczyć będzie Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna,
3. Spowiedź św. wielkanocna w parafii św. Maksymiliana w Wielki Poniedziałek w godzinach 15.30–17.00, 17.45–18.15, a w naszym kościele w Wielki Wtorek w godz.: 9.30–10.30 i 16.30–18.00. Ponadto także ”noc konfesjonałów” w Wielką Środę w godz. 20.30–23.00.
4. Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy odbywają się rekolekcje wielkopostne w ZSR CKP w Bolesławowie (początek o godz. ).
5. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami zagłębiania się w Mi¬sterium Paschalne poprzez czynny udział w liturgii.
6. W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w katedrze odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania cho¬rych i krzyżmo olej katechumenów. Kapłani z całej diecezji odnowią przyrzecze¬nia kapłańskie.
W naszym kościele celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta o godz. 18.00 zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pa¬miątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Miejsca Przechowania (tzw. Ciemnicy) i czuwanie do godz. 22.00.
7. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta). Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii.
8. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę o godz. 8.00 modlitwa brewiarzowa. W godz. 8.30–9.15 możliwość skorzystania ze spowiedzi św.
9. Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sa¬krament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. W czasie adoracji Krzyża modlić się będziemy śpiewając Gorzkie Żale. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim przez całą noc.
10. W Wielki Piątek rozpoczniemy nowennę do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Wielką Sobotę nowenna do Miłosierdzia Bożego również o 15.00.
11. Ofiary złożone w łączności z adoracją Krzyża przeznaczone są na Bazylikę Grobu pańskiego w Jerozolimie.
12. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
13. Pobłogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę o godz. 11.00; 12.00, 14.00 i 16.00. O godz. 13.00 poświęcenie pokarmów w Demlinie.
14. W sobotni wieczór o godz. 21.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego, którą zakończymy procesją rezurekcyjną wokół rynku. W Wielką Sobotę na Wigilię Paschalną przynosimy świece.
15. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze św. o godz. 7.00, 8.45, 10.00, 11.30 i 16.00, a Msza św. w Demlinie o godz. 7.00. O godz. 13.00 Msza św. z sakramentem Chrztu św. - nauka dla rodziców i rodziców chrzestnych już we wtorek o godz. 18.30.
16. W II Święto Wielkanocne Msze św. według porządku niedzielnego o godz. 7.00, 8.45, 10.00, 11.30 i 16.00.
17. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego, które możemy złożyć do puszek przy wyjściu z kościoła lub do puszki wystawionej na ołtarzu św. Anny.
18. Intencje Mszalne: w środę o godz. 18.00 Msza św. za śp. Helgę Buczkowską w I rocznicę śmierci, w przyszłą niedzielę o godz. 10.00 za zmarłą śp. Reginę Szulist i o godz. 16.00 za śp. Irenę Biczkowską również w I rocznicę śmierci.
19. Z naszej wspólnoty parafialnej zmarł śp. Kamińska Barbara l. 42 z ul. Kopernika i śp. Irena Kołakowska l. 85 z ul. Tczewskiej.. Zmarłych polecajmy Bożemu Miłosierdziu.
20. Bardzo dziękuję także WSZYSTKIM za zaangażowanie i udział w Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta w miniony piątek.
21. Bóg zapłać za składane dziś ofiary na nasze inwestycje.